www.doulajoga.freewb.hu

MENÜ

A dúla görög eredetű szó, segítő asszonytársat jelent. Olyan, saját szülési tapasztalattal rendelkező nő, aki folyamatos fizikai, érzelmi és informatív segítséget nyújt az anyának (és párjának is, ha igényli) a várandósság idején, a szülés alatt és utána is.

 

A Dúla

 kulcsfontosságú, egész életre szóló élménynek ismeri el a szülést, születést,

tisztában van a szülés természetével,

    képes megérteni és elfogadni az anya érzelmi szükségleteit,

       a szülés alatt végig a vajúdó mellett marad,

      érzelmi támogatást nyújt,

   segít biztosítani az anya (a pár) kényelmét, komfortérzetét,

     objektív információnyújtással segít döntések meghozatalában anélkül, hogy saját véleményét az anyára (párra) erőltetné,

       elősegíti a vajúdó, a partnere és a kórházi segítők közötti kommunikációt,

    kiegészíti a partner és a kórházi segítők által nyújtott gondoskodást.

 

Mit jelent számomra a dúlaság?
Számomra a dúlaság áldást és jelenlétet jelent. Áldás, mert egy nő beenged a legmélyebb önmagába, részesülök az Ő teremtő energiájából, az új élet energiájából.
Jelenlét, mert szerintem ez a legfontosabb egy vajúdás alatt, hogy a Vajudó kiélvezze a teljes  a figyelmemet, érezze, hogy miatta, neki  vagyok ott. 

 Ezt már kutatások is bizonyitják, egy olyan kisérletben ahol a dúla egy paraván mögött ül, semmit nem tesz, mégis megkönnyíti a vajudást, egyszerűen jelen van.

 További kutatások :

 Dr. Marshall Klaus gyermekgyógyász és neonatológus professzor vezette be a dúla-szolgálatot az Egyesült Államokban az 1980-as években. Több, mint kétezer megfigyelést végzett kétféle csoporttal. Mindkét csoport komplikációmentes várandósságot követő, hagyományos szülészeti ellátást kapott. Az egyetlen különbség az volt, hogy az egyik csoportban dúla is jelen volt a szülésnél. Az eredmény: a dúla által is kísért szüléseknél a vajúdás időtartama 25%-kal lerövidült, a császármetszések száma 50%-kal csökkent, 40%-kal kevesebbszer kellett oxitocint, 30%-kal kevesebbszer fogót, fájdalomcsillapítást, 60%-kal kevesebbszer pedig epidurális érzéstelenítést használni, valamint gátmetszést végezni. Meglepő módon dúlák jelenlétében az apák is sokkal aktívabbak voltak, jobban bevonódtak a folyamatba.

 

A szülést követő első órákban ezek az anyák gyengédebbek voltak újszülöttjükkel, később kevesebb szoptatási gonddal küszködtek, kevésbé voltak aggodalmasak, s a gyermekágyi depresszió is ritkábban fordult elő körükben. Mindez azt mutatja, hogy minél több személyre szabott figyelmet és gondoskodást kap egy nő a vajúdás, szülés és a gyermekágy nagyon érzékeny időszaka alatt, annál természetesebben és könnyebben alakul ki a kötődése, a jó kapcsolata a babával, annál inkább érezheti kompetensnek magát. (Marshall H. Klaus, M.D.: Mothering the Mother; Addison-Wesley Publishing Company 1993)

 

Hol lehet dúla jelenlétében szülni?

 

Nagyváradon, az eddigi tapasztalatok szerint az Euclid magánszülészet az amelyik beengedi és támogatja is a dúlai tevékenységet.

A betegjogi törvény  (46-os törvény 32. bekezdés/2003) értelmében a páciens, ebben az esetben szülő, vajudó nő a teljes ellátása alatt, családi és baráti támogatást élevezhet, illetve lehetőségekhez képset az ellátása minnél otthonosabb környezetben kell  hogy történjen. Tehát minden intézményben lehet kérvényezni, az Apa és/vagy  dúla jelenlétét, a választott orvos  és az osztályvezető főorvos felé.

 

 

Asztali nézet